رضای بیرجندی

رضای بیرجندی شاعر غزل سرا

به گزارش رک نیوز: غلامرضا ابراهیمی(رضای بیرجندی) در یکم فروردین ۱۳۴۹ در شهرستان چناران از توابع مشهد به دنیا آمد،او پس از اتمام تحصیلات ابتدایی به همراه خانواده به شهرستان بیرجند عزیمت کرد .

تحصیلات متوسطه را در سال ۱۳۶۸ در دبیرستان شهید دکتر مصطفی چمران بیرجند به اتمام رساندو در همان سال درکنکور سراسری شرکت و در رشته دکترای دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد.وی دانش آموخته رشته دکترای دامپزشکی در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه تهران و متاهل و دارای سه فرزند می باشد.

او از سن چهل سالگی به شعر روی آورد  و اولین کتاب وی با نام یه آسمون ستاره(که شامل مجموعه ترانه های کودکانه است)در سال ۱۳۸۹ به چاپ رسید.سبد سبد ستاره و هشت مجموعه غزل با نامهای  در کوچه باغ بیرجند ،در لحظه دلواپسی و در کوچه باغ نور ،چکاوک صبور،کوچه ی دلتنگی،کوثر چشمان تو،شبانه های بی شما و در کوچه باغ انتظار،از دیگر آثار اوست که توسط انتشارات ستاره جاوید به چاپ رسیده است

گفتگوی رضای بیرجندی باخبرگزاری ایسنا:از مدح ائمه اطهار(ع)تا روایت حقیقت شعر آئینی
خبرگزاری ایسنا:انتشار۳کتاب از رضای بیرجندی
مروری بر اشعار رضای بیرجندی
بیوگرافی رضای بیرجندی
برای دیدن کتابهای انتشارات ستاره جاوید اینجا کلیک کنید

معرفی شهربیرجند

بیرجَند  مرکز استان خراسان جنوبی و مرکز شهرستان بیرجند درشرق ایران است.این شهر در سال ۱۳۹۰، تعداد ۱۷۸٬۰۲۰ نفر جمعیت داشته و چهل و نهمین شهر ایران بوده‌است.در تابستان سال ۱۳۸۳ این شهر،پس از تقسیم استان خراسان به سه استان،مرکز استان تازه تأسیس خراسان جنوبی گردید.

آب و هوای بیرجند، نیمه بیابانی بوده و دارای زمستانهای سرد وتابستانهای خشک و گرم است.میزان بارش در این شهر با توجه به آب و هوای آن، کم بوده و بیشترین میزان آن،از آذر تا اردیبهشت رخ می‌دهد که در فصل زمستان اغلب به صورت بارش برف است.

بیرجند نخستین شهر در ایران است که دارای سازمان آبرسانی بوده و بنگاه آبلوله بیرجند به عنوان اولین سازمان آبرسانی ایران شناخته می‌شوداین شهر همچنین دومین شهر در ایران است که در سال ۱۳۰۲ و پیش از تهران از لوله‌کشی آب شهری برخوردار گردید.

باغ اکبریه یکی از بناهای تاریخی شهر در نشست سی و پنجم یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.مدرسه شوکتیه در این شهر، سومین مدرسهٔ آموزش به سبک نوین -بعد از دارالفنون تهران ورشدیه تبریز– است. به علت موقعیت سیاسی و استراتژیک بیرجند، سومین فرودگاه کشور در سال ۱۳۱۲ پس از قلعه‌مرغی و بوشهر در این شهرساخته شد و تا پیش از جنگ جهانی دوم، کنسولگری‌های انگلستان و روسیه در بیرجند مشغول فعالیت بوده‌اند.